TURYSTYKA DLA WSZYSTKICH

Strona główna     wielkość czcionki: zwykła średnia duża 2024-02-29
 

WYCIECZKA „KARKONOSZE Z PRAGĄ”

Sprawozdanie z imprezy

            W dniu 22 – 26 września 2008 r. Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej przy SRiPZS z Susza wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Karpacza i Pragi.

            22.09.2008 r. - Wycieczka rozpoczęła się o godz. 6.00. W drodze do Karpacza odwiedziliśmy Sanktuarium w Licheniu, rezygnując tym samym ze zwiedzania Zamku w Książu. Do pensjonatu w Sosnówce dojechaliśmy o 21.00, gdzie po spożyciu obiadokolacji udaliśmy się na nocleg.

            23.09.2008 r. - Następny dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach. Największe wrażenie zrobiła na wszystkich miniatura szczytu Śnieżki oraz  Zamku w Książu. Po zapoznaniu się z historią poszczególnych obiektów i zrobieniu pamiątkowych zdjęć udaliśmy się do Karpacza, a dokładnie do Świątyni Wang. Zmęczenie uczestników wynagrodził przepiękny widok Świątyni na tle gór. Duże zaskoczenie wywołał widok Świątyni w naturalnych jej rozmiarach, po tym jak rano widzieliśmy jej miniaturę. Po dokonaniu zakupu pamiątek wyruszyliśmy szlakiem górskim wzdłuż potoku do dolnych partii Karpacza. Przejście szlakiem stanowiło nie lada wyzwanie ze względu na wszechobecne błoto i kamienie. Po dojściu do miasta nastąpiła godzina przerwy, podczas której uczestnicy ze swoimi opiekunami udali się do kawiarenek. Następnie z przewodnikiem zwiedzaliśmy miasto. Po obiadokolacji w małych grupach zwiedziliśmy najbliższą okolicę pensjonatu.

            24.09.2008r. - Po śniadaniu wyruszyliśmy do głównego celu naszej wycieczki – Pragi. Przed granicą uczestnicy samodzielnie dokonali wymiany waluty ze złotówek na korony czeskie. Niespodzianką dla niektórych był brak kontroli granicznej. Na trasie podziwialiśmy piękne górskie krajobrazy, przejeżdżaliśmy przez Harachov, w którym z okien autokaru podziwialiśmy mamucią skocznię narciarską. Byliśmy zaskoczeni różnymi niesamowitymi zjawiskami – w jednym miejscu autokar sam jechał pod górę. Zwiedzanie Pragi rozpoczęliśmy od pięknego parku, jednego z wielu w mieście. Następnie udaliśmy się na dzielnicę zamkową Hradczany. Zwiedziliśmy Zamek Praski, widzieliśmy zmianę warty pod Zamkiem, spacerowaliśmy urokliwymi uliczkami stolicy Czech, podziwiając piękną, niezniszczoną zabudowę. Posiłek spożyliśmy w restauracji „ U Kocura” po czym ruszyliśmy dalej zwiedzać Katedrę św. Wita oraz Most Karola. W pensjonacie zameldowaliśmy się o godz. 20.30.
           
            25.09.2008 r. - Następnego dnia po drodze do Pragi dokonaliśmy zakupów w markecie „ Hypernova”, gdzie uczestnicy zrealizowali trening ekonomiczny w sklepie samoobsługowym w obcej walucie. Zwiedzanie Pragi tym razem rozpoczęliśmy od Nowego Miasta, Pałacu Wacława, Dworca Głównego. Na Rynku Staromiejskim podziwialiśmy zegar Orloj. Nieodłącznym elementem wycieczek był czas wolny na dokonanie zakupu pamiątek i robienie sobie zdjęć. Nie lada atrakcją był przejazd metrem praskim. Po obiedzie ruszyliśmy w drogę powrotną, prosto do Susza.

© 2006, 2008 Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze | Kontakt