Zakaz
Logo UE
Projekt współfinansowany ze środków
Unii Europejskiej

Informacja na temat projektu "Turystyka dla wszystkich"

Całkowite koszty kwalifikowane Projektu 55 345,98 EUR
Kwota dotacji 49 811,38 EUR czyli 90 % kosztów kwalifikowanych.
Czas trwania: 1.02.2008 - 30.11.2008.
Teren: cały kraj.

Celem projektu jest upowszechnienie wśród osób niepełnosprawnych aktywnych form spędzania wolnego czasu poprzez turystykę i krajoznawstwo.
Projekt będzie obejmował następujące rodzaje działań:
- zebranie danych na podstawie ujednoliconych ankiet i formularzy na temat dostępności obiektów infrastruktury,
- weryfikację i przetworzenie danych,
- umieszczenie ich w ogólnopolskiej bazie danych,
- wsparcie bazy danych wydawnictwami i publikacjami,
- prowadzenie kampanii informacyjno - promocyjnej,
- zorganizowanie konferencji popularno - naukowej,
- udział w Targach Sprzętu Rehabilitacyjnego,
- działania informacyjne z wykorzystaniem Internetu,
- promowanie aktywnych form spędzania czasu osób niepełnosprawnych.
Realizacja projektu została zaplanowana na 10 miesięcy, a sam projekt podzielony na 7 głównych Działań:

Działanie 1. Powołanie zespołu koordynującego projekt.
Głównym realizatorem i koordynatorem projektu będzie Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego, który rozdziela zadania pomiędzy 16 koordynatorów regionalnych PTTK uczestniczących w projekcie. Koordynatorzy regionalni realizują projekt wspólnie z wolontariuszami, którzy będą weryfikować informacje dot. dostępności infrastruktury.

Działanie 2. Przygotowanie narzędzi do projektu i opracowanie materiałów promocyjnych.
Celem działania jest przygotowanie materiałów stanowiących kompendium wiedzy na temat dostępności infrastruktury turystycznej dla osób niepełnosprawnych w Polsce .
W ramach projektu zostaną przygotowane:
- ankieta obiektu dla wolontariuszy (w zależności od rodzaju obiektu),
- folder "(Nie)pełnosprawny turysta", nakład 5 tys. szt.,
- plakat "Turystyka dla wszystkich", nakład 5 tys. szt., format B-2,
- informator z płytą CD "Turystyka dla wszystkich", nakład 5 tys. szt. w formie drukowanej i na płycie CD,
- wydawnictwo pokonferencyjne, nakład 2 tys. szt. w formie drukowanej i 3 tys. szt. na płycie CD.

Działanie 3. Badanie dostępności infrastruktury turystycznej dla osób niepełnosprawnych.
Celem działania jest przygotowanie informacji na temat dostępności infrastruktury turystycznej dla osób niepełnosprawnych w Polsce. Badanie zostanie przeprowadzone na podstawie "Karty dostępności obiektu".

Działanie 4. Tworzenie strony internetowej "Turystyka dla wszystkich".
Celem działania jest utworzenie kompleksowej i rzetelnej bazy danych obiektów infrastruktury turystycznej na terenie Polski, które są dostępne dla osób z różnymi dysfunkcjami. Wszystkie informacje zebrane i zweryfikowane przez wolontariuszy będą zamieszczane i udostępniane na istniejącej już stronie internetowej www.tdw.pttk.pl, która będzie stanowiła bazę-raport zweryfikowanych obiektów.

Działanie 5. Konferencja popularno - naukowa "Rola krajoznawstwa i turystyki w życiu osób niepełnosprawnych".
Celem działania jest podjęcie dyskusji oraz wymiana informacji i doświadczeń związanych z prawidłową organizacją turystyki i krajoznawstwa osób niepełnosprawnych, z wykorzystaniem istniejących możliwości oraz wzorców i metod stosowanych w Unii Europejskiej.

Działanie 6. XVI Międzynarodowe Targi Sprzętu Rehabilitacyjnego "REHABILITACJA" w Łodzi.
Celem działania jest nagłośnienie wśród jak najszerszych kręgów społeczeństwa idei projektu i zapoznanie społeczeństwa z tematyką roli i znaczenia aktywnej turystyki osób niepełnosprawnych.
Oprócz stoiska "(Nie)pełnosprawny turysta" PTTK pokaże dobre praktyki turystyki osób niepełnosprawnych poprzez:
- wykłady podczas Konferencji "Turystyka osób niepełnosprawnych",
- warsztaty terapeutyczne dla rodzin,
- wielodyscyplinową imprezę turystyczną z udziałem osób niepełnosprawnych.

Działanie 7. Podsumowanie projektu.
Celem działania będzie podsumowanie wyników przeprowadzonej inwentaryzacji obiektów turystycznych dostępnych dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności oraz podsumowanie ustaleń Konferencji popularno - naukowej oraz udziału w Targach Sprzętu Rehabilitacyjnego. Spotkanie podsumowujące (konferencja prasowa) odbędzie się w Warszawie. Spotkanie informacyjne odbędzie się z udziałem przedstawicieli samorządów, władz oświatowych, organizacji i stowarzyszeń zajmujących się problematyką osób niepełnosprawnych.

Materiały informacyjne, które ukażą się w ramach realizacji projektu:
- folder "(Nie)pełnosprawny turysta",
- plakat "Turystyka dla wszystkich",
- informator z płytą CD "Turystyka dla wszystkich",
- wydawnictwo pokonferencyjne "Rola krajoznawstwa i turystyki w życiu osób niepełnosprawnych".
- internetowa baza danych miejsc dostępnych dla osób niepełnosprawnych.

Kierownikiem Projektu z ramienia Zarządu Głównego PTTK jest kol. Jolanta Śledzińska.
Zapraszamy osoby niepełnosprawne, organizacje pozarządowe działające na rzecz osób niepełnosprawnych, jednostki samorządu terytorialnego, media oraz innych zainteresowanych do udziału w projekcie i w jego promocji.
Informacji na temat projektu udziela:
Biuro Projektu "Turystyka dla wszystkich"
00-075 Warszawa, ul. Senatorska 11
e-mail: poczta (małpa) tdw.pttk.pl