Zakaz
naklejania
reklam!
Twój adres IP
44.213.60.33
Logo UE
Projekt współfinansowany ze środków
Unii Europejskiej

Na stronie znajdziesz informacje o obiektach turystycznych pogrupowanych wg kategorii.
Opisy dostarczają szczegółowe dane o stopniu dostosowania obiektu dla potrzeb niepełnosprawnej osoby, np. czy jest podjazd dla wózków, czy jest winda, czy szerokość drzwi jest dostateczna, by można wjechać wózkiem, czy personel jest przeszkolony.
Dane zostały zebrane przez ankieterów bezpośrednio w obiektach.

Odznaki

»» Uchwała nr 142/XIX/2021 Prezydium Zarządu Głównego PTTK z dnia 22 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia Odznaki Turystycznej PTTK „Sprawny na szlaku”

»» Regulamin Odznaki Turystycznej „Sprawny na Szlaku”

»» Wzór odznaki

»» Wykaz zespołów weryfikacyjnych odznaki „Sprawny na Szlaku”.

VII Ogólnopolski Konkurs na Najlepszą Programową Ofertę Oddziałów PTTK dla Niepełnosprawnych Turystów i Krajoznawców

»» Regulamin

»» Zasady punktacji

»» Uchwała Prezydium Zarządu Głównego PTTK z 20 października 2022 r. w sprawie zatwierdzenia regulaminu konkursu.

VI Ogólnopolski Konkurs na Najlepszą Programową Ofertę Oddziałów PTTK dla Niepełnosprawnych Turystów i Krajoznawców

»» Regulamin

V Ogólnopolski Konkurs na Najlepszą Programową Ofertę Oddziałów PTTK dla Niepełnosprawnych Turystów i Krajoznawców

»» Regulamin

Projekt „Turystyka dla wszystkich – kształcenie kadr dla turystyki osób niepełnosprawnych”

27-30 czerwca 2019 r., Stęszew, Ogólnopolskie Szkolenie  animatorów turystyki osób niepełnosprawnych,
»» zaproszenie, »» karta zgłoszenia

28 września 2019 r. - Ogólnopolska akcja "Międzypokoleniowa sztafeta turystyczna"

»» certyfikat uczestnictwa w sztafecie

»» karta zgłoszenia - prosimy o nadsyłanie zgłoszeń pod adres promocja@pttk.pl do 3.09.2019 r.

»» plakat do wykorzystania w promocji wydarzenia

V Ogólnopolski Konkurs na Najlepszą Programową Ofertę Oddziałów PTTK dla Niepełnosprawnych Turystów i Krajoznawców

»» 1 grudnia 2019 r., Rozdanie nagród

IV Ogólnopolski Konkurs na Najlepszą Programową Ofertę Oddziałów PTTK dla Niepełnosprawnych Turystów i Krajoznawców

»» 22 grudnia 2018 r., Rozdanie nagród

Co wyróżnia projekt "Turysytka dla wszystkich"? - rozmowa w Polskim Radiu

»» Polskie Radio

Fuerteventura – wyspa słońca i wiatru

Wiatr potrafi gnać kilkadziesiąt kilometrów na godzinę, nie daje się okiełznać, przewidzieć, pokonać. Daje ochłodę, wytchnienie, ale może również budzić lęk i niszczyć. Wiatr raz głaszcze, innym razem smaga. Ma moc, zapach, smak. Na Fuerteventurze jest nieodłącznym elementem lokalnego kolorytu.

»» naszesprawy.eu

Akcja „Góry dla wszystkich” – rajd osób niewidomych do schroniska PTTK na Hali Boraczej

»» film na Youtube

Po amputacji zdobywają góry z Fundacją Jaśka Meli „Poza Horyzonty”

»» fakty.tvn24.pl

Turystyka na wózku

»» e-tatry.com

Szlaki dla niepełnosprawnych w Karkonoszach

Szlaki dla niepełnosprawnych w Karkonoszach – z jakich tras można korzystać?

Poniżej prezentujemy miejsca, które zostały udostępnione w Karkonoskim Parku Narodowym dla turystów niepełnosprawnych. Ścieżki te wybierane są obecnie bardzo często zarówno przez osoby niepełnosprawne, jak również innych turystów.

Miejsca udostępnione turystycznie dla osób niepełnosprawnych w pobliżu Szklarskiej Poręby:

- szlak turystyczny czarny: Wodospad Szklarki, oddział 215, długość 1009 m

- szlak turystyczny niebieski: Wodospad Szklarki (dolny fragment Czeskiej Ścieżki), oddziały: 214, 215, długość 1453 m

Wybierając powyższe szlaki, osoby niepełnosprawne nie muszą obawiać się o bariery, które mogłyby przeszkadzać im w poruszaniu się i podziwianiu pięknych widoków. Ścieżki projektowane i wykonane są tak, aby mogły być dostępne dla każdego. Więcej informacji dotyczących ścieżek i warunków można znaleźć na stronie internetowej Karkonoskiego Parku Narodowego.

Przy planowaniu wyjazdu w góry dla osoby niepełnosprawnej nie można zapominać także o tym, aby wybrać odpowiedni hotel. Szklarska Poręba to miejsce, gdzie znajdziecie wiele obiektów noclegowych, które przystosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych, dlatego też można bez problemu wybrać dla siebie komfortowy i w pełni bezpieczny nocleg w górach. Życzymy udanego pobytu!

Wybierając się w góry – czy to samemu, czy z rodziną – nie należy zapominać o zapewnieniu sobie jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa.  

»» szklarska-poreba.pl

Relacje z wycieczek

»» USA – mój amerykański sen, publikacja ze strony Nasze sprawy

»» Kuba – rajska wyspa i niezwykły kraj u progu kolejnych przemian, publikacja ze strony Nasze sprawy

»» Sankt Petersburg, czyli niezwykły urok Wenecji Północy, publikacja ze strony Nasze sprawy

»» Kanada, czyli jak tu pięknie!, publikacja ze strony Nasze sprawy

"Bez zahamowań, spontanicznie!"

Oddaję w Wasze ręce publikację, która niesie przesłanie zintegrowania dwóch światów. Do jej stworzenia zaprosiłem kilku przyjaciół z różnymi niepełnosprawnościami, którzy na co dzień mają do czynienia z różnego rodzaju komunikacyjnymi wpadkami czy faux-pas. Świat ludzi sprawnych często nie rozumie, ale też nie wie, na jakie pułapki może trafić w świecie ludzi niepełnosprawnych. Podpowiadamy zatem, jak możecie prosto i łatwo nawiązać aktywny kontakt, a nawet zrobić więcej. Współistnieć lub współdziałać w różnego rodzaju życiowych sytuacjach.

http://niepelnosprawni.pl/files/www.niepelnosprawni.pl/public/biblioteczka/komiks_savoir.pdf

"Razem na Szczyty"– relacja

Rysy 2499 m n.p.m. - to 28 ostatni najwyższy ze szczytów wszystkich pasm górskich należących do Korony Gór Polski który zdobyli niepełnosprawni uczestnicy projektu "Razem na Szczyty".

https://www.youtube.com/watch?v=ddYlaHf3Wuo&feature=share

Na wózku przez Dolny Śląsk – relacja

14 maja br. miała miejsce premiera przewodnika turystycznego dla osób niepełnosprawnych "Dolny Śląsk otwarty dla każdego – 100 tras dla osób niepełnosprawnych". Wydawcą przewodnika jest Stowarzyszenie Progres, a autorami Marta i Stanisław Francuz.

http://ttg.com.pl

Niepełnosprawni na lotniskach

Wraz z rozwojem turystyki, a także nowych technologii ułatwiających życie można zauważyć coraz więcej wyjazdów osób niepełnosprawnych. Postanowiliśmy przyjrzeć się na jakie udogodnienia na wybranych polskich lotniskach mogą liczyć niepełnosprawni pasażerowie.

www.tur-info.pl

Biuro podróży "Punkt podróżny Ponadto"

Na turystycznej mapie Polski jest się nowe biuro turystyczne. Jest to jedno z niewielu w Polsce, i chyba jedyne w Małopolsce biuro, które kieruje swoją ofertę dla osób z niepełnosprawnościami. Dzięki uprzejmości PTTK, chciałbym zaprosić wszystkie osoby niepełnosprawne do skorzystania z propozycji Punktu Podróżnego Ponadto. Od kilkunastu lat jestem osoba niepełnosprawną. Mimo problemów z poruszaniem się nie rezygnuję ze swojej pasji jaką jest podróżowanie. Podczas moich wyjazdów (w tym organizowanych przez PTTK) oraz badań nad turystyką osób niepełnosprawnych prowadzonych w ramach doktoratu na Uniwersytecie Jagiellońskim, utwierdziłem się w przekonaniu, że .... »» Więcej

www.ponadto.turystyka.pl

Teatr "Poza Ciszą i Ciemnością"

Teatr "Poza Ciszą i Ciemnością" to inicjatywa, której celem jest udostępnianie spektakli teatralnych. Projekt istnieje od maja 2009 roku, obecnie jest kontynuowany przez Fundację Kultury bez Barier. Podobnie jak kino, polega na opracowaniu audiodeskrypcji dla niewidomych oraz przygotowaniu napisów dla niesłyszących. Od początku trwania projektu stale rośnie liczba dostępnych spektakli, przybywa zainteresowanych współpracą teatrów i coraz liczniejsza jest grupa osób, które poznają teatr dzięki naszej inicjatywie. Teatry przyjazne niewidomym i niesłyszącym są już nie tylko w Warszawie, ale również w Płocku, Poznaniu i Krakowie. Napisy i audiodeskrypcja przekazują dialogi, opisują muzykę, wprowadzają w akcję, opisują kostiumy i scenografię. Dzięki temu osoby z dysfunkcjami wzroku i słuchu mogą cieszyć się sztuką teatru. W repertuarze – klasyka, awangarda i spektakle familijne. Przedstawienia teatralne z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących są realizowane w ramach projektu Teatr "Poza Ciszą i Ciemnością", który od 2009 roku jest wspierany finansowano przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

www.kulturabezbarier.org

Kwartalnika "Niepełnosprawność - zagadnienia, problemy, rozwiązania"

Zapraszamy do lektury nowego numeru kwartalnika "Niepełnosprawność - zagadnienia, problemy, rozwiązania".
Wszystkie opublikowane artykuły w formacie PDF znajdziecie Państwo na stronie www.pfron.org.pl/portal/kn/

Warsztat Terapii Zajęciowej w Suszu

Warsztat Terapii Zajęciowej w Suszu powstał w 2002 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Rozwoju i Przedsiębiorczości Ziemi Suskiej w Suszu. WTZ jest placówką pobytu dziennego, w której prowadzona jest rehabilitacja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych intelektualnie lub fizycznie w stopniu umiarkowanym bądź znacznym. Celem Warsztatu jest wspomaganie osób niepełnosprawnych w zakresie rozwoju umysłowego, społecznego, zawodowego i ruchowego w procesie kompleksowej rehabilitacji.

»» o nas 
»» relacja z wycieczki do Kopenhagi 
»» relacje z wycieczki do Pragi 
»» galeria zdjęć 

Teneryfa - mekka dla ON

Teneryfa to największa i najpiękniejsza wyspa ze wszystkich siedmiu zamieszkałych Wysp Kanaryjskich. Niesłychanie różnorodny krajobraz, urwiste góry przeplatają się z ogrodami kwiatowymi i wypielęgnowanymi parkami. Słońce tutaj świeci 365 dni w roku, a temperatura nie spada poniżej 22 stopni, dlatego Teneryfa należy do tych nielicznych ośrodków turystycznych świata, w których sezon trwa cały rok. Miejsce to szczególnie polecane jest osobom cierpiącym na reumatyzm i schorzenia narządu ruchu. Dzięki piękne, dobrze zagospodarowanym i ciągnącym się kilometrami plażom z czarnym powulkanicznym piaskiem jest idealnym miejscem do beztroskich wakacji.

»» więcej 

Odkrywamy Niemcy bez barier

Wakacje bez barier, to wakacje gdzie zwiedzanie , odpoczynek, bądź rozrywka jest dostępna dla osób niepełnosprawnych, w szczególności dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Mimo, że wydaje się to mało możliwe, to jednak są takie miejsca w Europie i nie musimy jechać bardzo daleko. Takim znakomitym przykładem będą nasi najbliżsi sąsiedzi - Niemcy. Kraj ten posiada bardzo różnorodną ofertę turystyczną, skierowaną do tej grupy osób.

»» więcej 

Marzenia się spełniają

"Nazywam się Lilla Latus. Jestem nauczycielką języka angielskiego, a pracuję i od zawsze mieszkam w Zduńskiej Woli."

»» Dubaj - wyzwanie rzucone pustyni
»» Podróżować każdy może
»» Kreta, czyli powrót do Grecji
»» W sercu Afryki - wspomnienia z Kenii
»» Tunezja, czyli Kartagina, Sahara i zapach jaśminu
»» Fascynujące spotkanie z Państwem Środka
»» Indie czyli spełnione marzenie „wózkowiczki”
»» Śladami Azteków - wspomnienia z Meksyku 

Przewodnik "Warszawa bez barier"

Przewodnik "Warszawa bez barier" zawiera informacje o dostępności i dostosowaniu najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc i obiektów  w Warszawie.

»» info ze strony www.niepelnosprawni.pl 

Nowa szkoła policealna

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 6 w Łodzi powstała nowa szkoła policealna.
Zawód: technik obsługi turystycznej, Unikalna specjalizacja.
Obsługa ruchu turystycznego osób niepełnosprawnych i starszych.

»» więcej 

Kraków w rękach niewidomych - www.ttg.com.pl

Na trasie niedzielnego zwiedzania były nowo udostępnione makiety dotykowe i restauracja z menu w brajlu. To pierwsza taka zorganizowana dla niewidomych wycieczka po mieście.
Najpierw Brama Floriańska, dom Jana Matejki przy ul. Floriańskiej, kościół Mariacki, potem przerwa na obiad. Na zakończenie: Wieża Ratuszowa i spacer pod Wawel. Plan zwiedzania nie różni się niczym od wycieczek po Starym Mieście organizowanych dla obcokrajowców. Tylko zabytki inne, bo mniejsze, odlane z brązu i opisane językiem Braille'a, a karta w restauracji, zamiast zwykłych liter, ma punkty tłoczone na tekturowych stronach.

»» więcej 

Zalożyciel Fundacji POZA HORYZONTY - JASIEK MELA wśród mlodzieży i w PTTK w Nowym Sączu

W dniach 1-2 marca 2010 roku, na zaproszenie Stowarzyszenia na Rzecz Integracji Środowisk Akademickich „ORION”, Nowy Sącz odwiedził Jasiek Mela – zdobywca obu biegunów.
1 marca 2010 Jasiek spotkał się z młodzieżą uczącą się w Akademickim Gimnazjum i Liceum w Nowym Sączu, gdzie opowiedział o swoim wypadku, długiej rehabilitacji i o realizacji pasji podróżniczych, które były na tyle śmiałe, iż wiele osób nie wierzyło w ich powodzenie. Tego samego dnia Jasiek poprowadził konferencję pn. „Sięgnijmy Poza Horyzonty”, która odbyła się w wypełnionej po brzegi auli Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu. Honorowy Patronat nad tym spotkaniem objął Przewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza – Pan Artur Czernecki. Licznie zgromadzona publiczność (ok. 350 osób) z zapartym tchem słuchała opowieści Jaśka, o której można powiedzieć, iż była prawdziwą lekcją życia.

»» więcej 

Wycieczka dzieci z Koźmina

We współpracy z Oddziałem PTTK w Koźminie zorganizowana została wycieczka z ośrodka, którego uczniami są dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Jednostka oświatowa zawiera szkołę podstawową, gimnazjum specjalne oraz szkołę przysposabiającą do pracy młodzież z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym. Oto ich krótka relacja:
Dnia 10 czerwca 2010 r. uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. J. Korczaka w Borzęciczkach udali się na wycieczkę do wioski indiańskiej „Raven Territory” w Józefowie koło Chocza.
Zostaliśmy powitani przez Indiankę, która przygotowała dla nas mapę wioski i zapoznała z programem pobytu. Najpierw musieliśmy spotkać się z szeryfem. On przydzielił nam do wykonania zadania. Każdy uczestnik wycieczki otrzymał indiańskie imię i tatuaż, a potem musiał pokonać „Indiański Tor Przygody” składający się z „Mostu Irokezów”, „Równoważni Szoszonów” i „Belki Apaczów”. Rzucaliśmy tomahawkiem i podkową do celu oraz kapeluszem na rogi bizona. Dużo śmiechu towarzyszyło nam w trakcie płukania złota. Bardzo ciekawe było spotkanie z prawdziwymi Indianami z Ameryki Północnej, którzy przedstawili tańce i pieśni plemienne. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się pokazy kaskaderskiej jazdy konnej. Dziewczynki chętnie uczyły się tańca country. Na koniec zaproszono nas na poczęstunek przy grillu traperskim. Wróciliśmy do Ośrodka pełni wrażeń. Bardzo serdecznie dziękujemy pani prezes koźmińskiego Oddziału PTTK - D. Kasprzak i pani M. Maćkowiak za zorganizowanie wspaniałej wycieczki, która na długo pozostanie w naszej pamięci.


Rower jest cool

Jesteśmy niepełnosprawni, i to w stopniu określanym przez medycynę jako znaczny. Kinga, Mateusz, Paweł, no i ja, czyli Jacek. Wszyscy z m.p.d., ruchami mimowolnymi, niedowładami kończyn górnych i dolnych. Po prostu fizyczne niemowlaki, tyle że z IQ powyżej średniej krajowej.
Na co dzień mamy komputery i jesteśmy sprawnymi informatykami. Kinga skończyła nawet studia informatyczne i jest „panią magister”. Mieszka w Białej, w środku Puszczy Noteckiej, uroczej krainie. Ja mam za sobą liceum ekonomiczne, maturę z biało-czerwonym paskiem i kursy ECDL-u, czyli komputerowe międzynarodowe „prawo jazdy”. Mieszkam w Warszawie. Podobnie jak Mateusz, absolwent Akademii Pedagogiki Specjalnej (magister, perfekt angielski, i w stopniu biernym… węgierski). Paweł mieszka w Szczecinie, ale nie tym nadmorskim, tylko pod Łodzią, na wsi. Jest komputerowym samoukiem i internetowym ekspertem. No i „twarzą” PTTK-u, bo występuje na stowarzyszeniowych banerach.
 Oprócz informatyki łączy nas jeszcze coś - miłość do rowerów i rowerowej turystyki. Tę miłość chcielibyśmy zaszczepić wszystkim, niezależnie od wieku, stanu zdrowia, przekonań politycznych i zasobności kieszeni.

»» więcej
»» fotoreportaż

"Dobra Wola"

"Dobra Wola jest organizacją pozarządową na rzecz osób upośledzonych umysłowo lub fizycznie. Organizuje letni i zimowy wypoczynek dla dzieci niepełnosprawnych. Nazwa Dobra Wola nie jest przypadkowa, ponieważ do powstania stowarzyszenia potrzebna była "Dobra Wola" wszystkich, którzy się do tego przyczynili, ale przede wszystkim współpraca rodziców i opiekunów osób dotkniętych przez los."

»» więcej 
Dobra Wola - siedziba

Walczę z przeciwnościami losu, jak najlepiej potrafię

"Mam 29 lat, wzrost 178 cm, waga 68 kg, oczy piwne. Ogólnie jestem niczego sobie facet :-P. Jest tylko jedno małe ale .... od urodzenia jestem osobą niepełnosprawną ruchowo. I to „ale” ma wielki wpływ na moje całe życie."

»» Prywatna strona Jacka Paciorkowskiego 

Informacje prasowe

"Obecnie szacuje się, że w Europie osoby niepełnosprawne stanowią ok. 10-15 proc. ludności".
Niepełnosprawni w hotelu. Artykuł ze strony  www.horeca.pl

Przyjazne miejsca

"Zakłady Transportu Miejskiego w Warszawie podejmują działania na rzecz niepełnosprawnych.

Przyjacielu, ustąp miejsca niepełnosprawnym Będziemy zachęcali, aby pomocną dłoń wyciągnąć do niepełnosprawnych współpasażerów. Podróżując komunikacją dostrzegajmy ich, nie bądźmy obojętni. ZTM podpowie, jak pomagać osobom z dysfunkcjami - nie tylko ustępując miejsca. Według szacunków w Warszawie jest ponad 180 tysięcy osób niepełnosprawnych.
»» więcej

Oddziały PTTK, które organizują przedsięwzięcia turystyczne dla niepełnosprawnych, m.in. rajdy, wycieczki, spływy kajakowe.  »»

"Kraków przygotował mapy dla niewidomych turystów. Będą dostępne w punktach IT.

Kraków postanowił zabiegać także o turystów niewidomych i słabowidzących. Dlatego we wrześniu we wszystkich punktach informacji miejskiej będą dla nich dostępne specjalne mapy w języku brajlowskim.
Miasto przygotuje dla niewidomych turystów mapy z opisami obiektów w brajlu. Będą mogli też dotknąć makiet 13 zabytków.
Chcemy zarówno ułatwić zwiedzanie Krakowa, ale też uatrakcyjnić je - mówi Katarzyna Gądek, szefowa magistrackiego biura ds. turystyki. Niepełnosprawni powinni w pełnym zakresie korzystać ze wszystkich dostępnych technologii i zwiedzać nasze miasto w sposób najbardziej dla nich komfortowy - dodaje.
Pierwszy etap projektu ruszy jeszcze w tym roku. Kolejne etapy projektu miałyby być realizowane w ramach Małopolskiego Programu Rozwoju Regionalnego. Urzędnicy już przygotowują wnioski o środki unijne na ponad półtora miliona złotych. Jeżeli projekt zostanie poparty, to w przyszłym roku Kraków przystosuje wszystkie punkty informacji miejskiej do potrzeb osób niepełnosprawnych."
Informacje z portalu www.tur-info.pl.
Urozmaicone ukształtowanie terenu, duża lesistość, obfitość akwenów wodnych (42 stałe zbiorniki wodne) i ich różnorodność: małe jeziorka, śródleśne dystroficzne zbiorniki "Suchary", jeziora i największe z nich jezioro Wigry z królującym nad nim Zespołem Poklasztornym, największym obiektem kulturowym tej Ziemi.
»» Park zaprasza  
logo Wigierski Park Narodowy
Arboretum Bolestraszyce położone jest na ziemi przemyskiej i stanowi cenny zabytek przyrody Podkarpacia. Od 2007 roku ten zachwycający ogród botaniczny jest również dostępny dla osób niepełnosprawnych. Wybudowano tu Ogród Dydaktyczny zwany Ogrodem Sensualnym (odbieranym za pomocą zmysłów). Można w nim podziwiać rośliny działające na wszystkie zmysły człowieka. Zgromadzono tu specjalne rośliny o ciekawej fakturze, zróżnicowanych kształtach i inspirującym zapachu.
Obiekt przystosowano do samodzielnego poruszania się osób z  ograniczoną możliwością ruchową, poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz z dysfunkcjami wzroku.
Organizatorzy, wychodząc ku potrzebom osób niewidomych, umożliwiają bezpośredni kontakt z roślinami, dzięki umieszczeniu ich na specjalnych, podwyższonych murkach oporowych. Uzupełniającymi elementami są tablice informacyjne w druku powiększonym i pismem Brajla. Ponadto obiekt oferuje możliwość prowadzenia stałych zajęć edukacyjnych dla wszystkich odwiedzających.
Dodatkowo, na stronie internetowej Arboretum, zostały umieszczone pliki mp3 z opisami roślin dla osób niewidomych.
»» Arboretum zaprasza  
Arboretum Bolestraszyce

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

"Muzeum Regionalne w Stalowej Woli likwidując bariery architektoniczne i wdrażając specjalistyczną ofertę edukacyjną, opracowaną przez ekspertów, otwiera nowe możliwości dla osób z dysfunkcjami wzroku, słuchu, narządów ruchu i dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Obecnie jest już czynna składana platforma samojezdna przy schodach, która ułatwia transport osób z dysfunkcją narządów ruchu.
Galeria przez dotyk to stała, plenerowa ekspozycja rzeźb, stworzonych specjalnie pod kątem percepcji osób niewidomych i niedowidzących.
Autorami rzeźb są artyści z Polski i z Ukrainy. Tworzyli je podczas pleneru od 4 do 21 czerwca na dziedzińcu muzeum. Ze strony ukraińskiej w projekcie uczestniczyli pracownicy naukowi Lwowskiej Akademii Sztuki docent Jurij Miśko, docent Wasyl Gogol i Taras Rodycz, oraz Ludmiła Miśko. Polskę reprezentowali: Ewa Beyer-Formela z Sopotu, Paweł Sasin z Gdańska, Bogdan Markowski z Kazimierza Dolnego, Bolesław Marshall z Reszla, oraz dwaj stalowowolscy twórcy: Krzysztof Czerwiak i Stanisław Magdziak.
>Ekspozycji towarzyszą materiały informacyjne pisane alfabetem Braille'a, a także objaśnienia mówione przygotowane zgodnie z zasadami audiodeskrypcji, do emitowania przez indywidualne odtwarzacze mp3. Ponadto organizowane są warsztaty, prowadzone przez przeszkolony personel Muzeum. W tym celu został opracowany we współpracy z tyflopedagogami z Warszawy pakiet edukacyjny "Galeria przez dotyk"."

»» więcej o Muzeum
"We Wrocławiu zaprezentowano pierwszy w kraju przewodnik turystyczny dla osób niepełnosprawnych. Zawiera on 105 tras spacerowo-turystycznych po Dolnym Śląsku." - 2007-07-20 podał serwis www.niepelnosprawni.pl.
"W rezerwacie przyrody Biała Woda w Pieninach (Małopolska) otwarto trasę turystyczną przystosowaną dla osób niepełnosprawnych. Szlak ma 2 400 metrów. Według leśników, którzy zorganizowali trasę, to dopiero początek otwierania polskich gór dla niepełnosprawnych." - podał Onet.pl lajt
© 2006, 2008 Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze | Kontakt